Pożegnanie z diabłem i czarownicą – zapowiedź

Pożegnanie z diabłem i czarownicą – zapowiedź

3 kwietnia 2020 Wyłącz przez Danka

Zapowiedź najnowszego dzieła Bohdana Baranowskiego

Książka “Pożegnanie z diabłem i czarownicą” to najnowsza pozycja autorstwa Bohdana Baranowskiego, a także jedna z najgorętszych zapowiedzi wśród fanów tematyki nadprzyrodzonej i mitologii. Będzie to kolejny twór na temat słowiańskich wierzeń i podań, z których znany jest autor. Tym razem na tapetę zostały wzięte postacie diabła i czarownicy, ich miejsce w świecie oraz czasie, a także znaczenie w kulturze. Nie tylko miłośnicy mitologii słowiańskiej, ale też laicy, którzy stawiają dopiero pierwsze kroki w tym szeroko pojętym temacie, powinni z pewnością sięgnąć po tę lekturę. Znane i mniej znane przesądy, z których na pewno kilka kojarzymy do dziś, ludowe przyśpiewki i powiedzenia zawarte w książce gwarantują dobrą zabawę i rozrywkę w sobotni wieczór. Baranowski nie tylko uczy; dostarcza mocnych wrażeń, opisując rytuały i dziwne zwyczaje ewoluujące przez lata.

Przerażające istoty w starciu z racjonalizmem

Profesor Bohdan Baranowski w swoim opowiadaniu zawarł nie tylko objaśnienie wizerunku tytułowych diabła i czarownic, ale także próbuje racjonalnie wyjaśnić powody przypisywania im nadprzyrodzonych mocy. Opisuje ewolucję tych istot na przestrzeni wieków oraz jaki stosunek do nich obierał przez cały ten czas Kościół. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, skąd w naszej kulturze właściwie wzięły się te potwory, jaka była przyczyna ich powstania oraz kiedy to się stało. Oprócz wiedzy na temat piekielnych mocy postaci mitologicznych, “Pożegnanie z diabłem i czarownicą” bogate jest również w cenne informacje o kulturze ludowej.

Autor opiera się nie tylko o źródła pisane, ale także o przekazy ustne (dzięki bezpośrednim rozmowom Baranowskiego z ludźmi związanymi z tą tematyką), co dodaje lekturze wiarygodności i odrobinę ezoteryczności. Zawarte w książce autentyczne historie przyprawiają o dreszcze, zwłaszcza kiedy przypomnimy sobie, że autor spisywał je, słuchając naocznych świadków. Nawet sceptycy wciągną się w ciekawe zagadnienia, jakie podejmuje Baranowski, a sposób jego racjonalizowania powinien przypaść im do gustu.

Bohdan Baranowski jest także autorem opowieści “W kręgu upiorów i wilkołaków: demonologia słowiańska”, uważanej za najważniejszą książkę z dziedziny właśnie demonologii słowiańskiej. Jest na liście obowiązkowych pozycji każdego fana demonów i mrocznych sił nadprzyrodzonych. Została ona pozytywnie oceniona przez krytyków i recenzentów, którzy z niecierpliwością czekają na następne dzieło pisarza, nazywanego przez nich “prawdziwym znawcą tematu”.

Tło zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com